Czerwińska: system podatkowy dla biznesu będzie prosty, przyjazny i przejrzysty

Zapowiedziane przez rząd w Konstytucji Biznesu zmiany prawne zmierzają do opracowania systemu podatkowego, który – zgodnie z filozofią 3xP – będzie prosty, przyjazny i przejrzysty – stwierdziła minister finansów prof. Teresa Czerwińska, przy okazji inauguracji ogólnopolskiego cyklu spotkań rządu z przedsiębiorcami.

„Jesteśmy świadkami ważnych zmian w polskim ekosystemie gospodarczym, które wprost wynikają z wdrożenia lepszego prawa, w tym podatkowego” – podkreśliła minister finansów.

Według niej, zmiany wynikają z faktu, że rząd docenia rolę polskich przedsiębiorców, którzy stanowią siłę napędową krajowej gospodarki.

„Chcemy, aby przedsiębiorca miał poczucie, że przepisy służą jemu i jego ochronie” – zadeklarowała Czerwińska. Jak dodała, już dziś działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oparte są na Konstytucji Biznesu, co oznacza m.in., że urzędy podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców stosują takie zasady, jak domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz szybkość działania.

Minister przypomniała, że w planach rządu jest jeszcze nowa Ordynacja Podatkowa, która zwiększy ochronę podatnika, oraz usunięcie „nadregulacji", a więc przepisów, które stanowią jedynie obciążenie proceduralne.

Zdaniem Czerwińskiej, „modna” dotychczas w Polsce strategia wielkiego biznesu oparta na idei globalizmu i bogacenia się przechodzi do lamusa. Zbyt często oznaczała ona bowiem wyłącznie optymalizację kosztów i minimalizację podatków odprowadzanych do budżetu państwa polskiego.

„Zachowanie równowagi w relacjach pomiędzy administracją publiczną, a przedsiębiorcami to nie utopia” – zapewniła minister finansów. Według niej, świadczą o tym liczne spotkania ze stroną społeczną jakie Ministerstwo Finansów prowadzi od połowy 2017 roku.

„Przyjęliśmy kurs na patriotyzm gospodarczy. Głęboko wierzę, że Konstytucja Biznesu jest kompasem, zaś wzajemne zaufanie i szacunek wszystkich uczestników życia gospodarczego to dwa mocne filary” – podkreśliła prof. Czerwińska. (PAP)

Zapisz się na newsletter