Jelenia Góra/ MPiT przeanalizuje egzekucję komorniczą wobec dochodów przedsiębiorców

Przeanalizujemy przepisy o egzekucji komorniczej wobec dochodów przedsiębiorców – zapowiedział Marcin Jądrzyk z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii po rozmowie z przedsiębiorcami w Jeleniej Górze.

"Na razie nie pracowaliśmy nad tymi zmianami. Jest to dopiero temat, który do nas dotarł, a po dzisiejszym spotkaniu tym bardziej będzie analizowany" – powiedział Jądrzyk. Podkreślił, że problem nie został odłożony na półkę.

 Egzekucja komornicza była jednym z problemów, na które zwracali uwagę przedsiębiorcy z Jeleniej Góry, z którymi spotkali się przedstawiciele resortu przedsiębiorczości i technologii, resortu finansów, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także m.in. ZUS w ramach cyklu konferencji „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”.

"W tej chwili nie mogę płacić nawet składek ZUS, ponieważ moje należności w całości zabiera komornik" – mówił na spotkaniu jeleniogórski przedsiębiorca Bogusław Kempiński.

Wcześniej na potrzebę ograniczenia egzekucji komorniczej wobec przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wystąpieniu do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Jak zaznaczył RPO, Konstytucja Biznesu nie przewiduje żadnych ograniczeń w tym przypadku. W efekcie przedsiębiorcy mogą nie dysponować sumą pozwalającą zaspokoić nawet podstawowe potrzeby.

Cykl spotkań z przedsiębiorcami dotyczy właśnie Konstytucji Biznesu oraz innych zmian prawnych mających ułatwić zakładanie i prowadzenie firm. Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego. Jest dla firm "kartą praw podstawowych", która obejmuje kluczowe zasady prowadzenia biznesu i przysługujące przedsiębiorcom gwarancje. Większość zmian weszła w życie w kwietniu br.

Przedsiębiorcy pytani przez PAP o ocenę rozwiązań, które omówiono na poniedziałkowym spotkaniu, uznali, że zmiany "idą w dobrym kierunku".

Krzysztof Kwiecień, audytor, który prowadzi Kancelarię Biegłego Rewidenta, ocenił, że dopiero praktyka pokaże, czy będzie to przełom. "W biznesie jestem już 20 lat. Nieraz były szumne zapowiedzi, jednak w praktyce, w rozwiązaniach szczegółowych, nie były tak piękne. Mam nadzieję, że akurat w tym przypadku będzie inaczej" – zaznaczył.

Powiedział, że szczególnie ważnym z jego punktu widzenia tematem jest prawo, które uchroni firmę po śmierci właściciela, czyli przyjęta przez Sejm w czerwcu br. ustawa o zarządzie sukcesyjnym. "Miałem w swojej pracy zawodowej kilka takich przypadków i to była wielka mitręga, aby reaktywować przedsiębiorstwo, albo spadkobiercy, aby mogli je kontynuować" – zaznaczył.

Renata Korzeniowska z Biura Rachunkowego PITer powiedziała, że po spotkaniu w Jeleniej Górze nabrała więcej pewności, że zmiany mogą przedsiębiorcom pomóc.

"Brzmiało to dość obiecująco. Po dzisiejszej konferencji zaczęłyśmy dyskutować ze wspólniczką , że warto by się przymierzyć do tego, do czego wcześniej byłyśmy bardzo sceptycznie nastawione, czyli do mechanizmu podzielonej płatności, bo myślę, że stosowanie tej zasady może nieść korzyści" – powiedziała. Podzielona płatność umożliwia podatnikom zapłatę ich kontrahentom faktur VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT. Kwota netto jest dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób, bez ograniczeń, VAT zaś będzie wpływać na specjalne konto.

Uczestnicząca w konferencji zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Justyna Giżewska zwróciła uwagę, że celem Konstytucji Biznesu jest zreformowanie i uproszczenie przepisów, które mają służyć i pomagać w prowadzeniu działalności gospodarczej. "W przeprowadzanych zmianach najistotniejsze jest to, aby rozliczenia w zakresie prawa podatkowego, jak i prawa i obowiązki podatników były określone w sposób jasny, prosty i przejrzysty" – zaznaczyła.

Zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk zwróciła uwagę, że to już blisko 60. spotkanie z przedsiębiorcami, które zorganizowały PARP i MPiT wraz z partnerami. "Przed nami jeszcze prawie 30. spotkań" – zaznaczyła. "Będziemy pytać o państwa opinie" – powiedziała do zgromadzonych przedsiębiorców.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której na pytania przedsiębiorców odpowiedzi udzielali eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Enterprise Europe Network, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. (PAP)

 

Zapisz się na newsletter