Rząd chce wzmocnić małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa w ich relacjach z urzędami

Konstruując zmiany dla biznesu rząd chce zapewnić małym i mikroprzedsiębiorcom stabilne warunki działania oraz pewność, że każda wydawana przez urząd interpretacje prawa będzie zawsze respektowana – zapowiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

W komunikacie wydanym przy okazji rozpoczęcia przez rząd cyklu ogólnopolskich spotkań z przedsiębiorcami, Haładyj podkreślił, że projektując zmiany prawne rząd stara się patrzeć na rzeczywistość oczyma przedsiębiorcy, szczególnie mikro i małego. Według niego, tacy przedsiębiorcy często, w rzeczywistości prawno-instytucjonalnej, występują w roli porównywalnej niemal do sytuacji konsumenta.

„Nie zawsze mamy do czynienia z wielkimi profesjonalistami z potężnym zapleczem merytorycznym, tylko mówimy o osobach, które przez często niełatwą rzeczywistość gospodarczą przechodzą same” – podkreślił Haładyj. Dlatego rząd starał się stworzyć możliwie przewidywalne i stabilne warunki prawne dla biznesu.

 

„Po pierwsze stworzyliśmy katalog praw i gwarancji przedsiębiorcy. Drugi natomiast segment dotyczy tego, by przedsiębiorca miał poczucie pewności prawa” – stwierdził wiceminister Haładyj. W tym celu rząd wprowadza na skalę powszechną instytucję oficjalnych objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów. „Jeżeli urząd wyda taki pozalegislacyjny dokument, a podmiot się do niego zastosuje, to powinien mieć gwarancję ochrony” – zapowiedział wiceminister przedsiębiorczości.

Według niego, trzeci segment zmian to nowe reguły tworzenia prawa gospodarczego, w szczególności jeśli dotyczy ono mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. „Chodzi o to, by nakładaniu obciążeń, co jest nieuniknione w dzisiejszym świecie, zawsze towarzyszyło staranie, by tam gdzie tylko można, mikro-, małe i średnie firmy traktować bardziej ulgowo niż duże” – podkreślił Haładyj. Jak dodał, dla początkujących przedsiębiorców bądź prowadzących działalność sporadycznie rząd przewidział ulgę na start oraz działalność nierejestrową. Ochrona instytucjonalna stosowania w praktyce Konstytucji Biznesu powinna być zapewniona przez Rzecznika MŚP. Te rozwiązania mają zwiększyć wśród MŚP poczucie stabilności, przewidywalności i pewności prawa. (PAP)

Zapisz się na newsletter